Het evenement vond plaats van 1 tot en met 3 oktober in CometLab in Noordwijk. Studenten, onderzoekers, ontwikkelaars en ondernemers werden daar in contact met organisaties die oplossingen zoeken voor risico's op bermbranden, bodemverdichting, afvalwatervervuiling en gewasziekten als gevolg van overstromingen.
Brede steun voor hackathon
Drie dagen lang werkten teams samen met opdrachtgevers, mentoren en experts om hun projecten te ontwikkelen. De hackathon werd georganiseerd door de stichting dotSPACE in samenwerking met FIERCE, een EU-project dat bedrijven helpt om ruimtedata en -diensten te gebruiken voor de ontwikkeling van milieuvriendelijke oplossingen.De hackathon kreeg daarnaast steun van de gemeente Noordwijk, Rijkswaterstaat, NVWA, NL Space Campus, NLSA, Provincie Zuid-Holland, Economic Board Duin- en Bollenstreek, Holland Rijnland, InnovationQuarter, Water Natuurlijk Rijnland, AeroVision en Kansen voor West.
"Dit was mijn eerste hackathon", vertelt Unnat Parande, lid van het winnende SATUrN Tech. Unnat studeert in de richting van rampenbestendigheid. "Het was een geweldige kans om uit mijn comfortzone te stappen en aan iets te werken dat volledig buiten mijn expertisegebied ligt."
Identificeren van bruinrot
Het winnende team beantwoordde een opdracht van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA): het identificeren van aardappelvelden waar overstromingen mogelijk bruinrot hebben veroorzaakt via besmet oppervlaktewater.
BruinRadar combineert satellietradarbeelden met veldgrenzen, hoogtegegevens en informatie over regenval. Het prototype is bedoeld om gebieden te identificeren die risico lopen op bruinrot en te helpen bij het onderzoeken van mogelijke verspreidingsroutes van de ziekte.
"Het is geweldig om te zien hoe enthousiast de studenten met onze casus aan de slag zijn gegaan", zegt Rob Broekman, hoofd Remote Sensing & Data Acquisition bij het Innovation Lab bij NVWA. "Het is fijn om mee te denken en ze op weg te helpen."
Geldprijs en ondersteuning
Het winnende team ontvangt een geldprijs van € 2.500, een prototypingworkshop bij CometLab en vervolgondersteuning, waaronder een screening van financieringsmogelijkheden, introducties in het lokale startup- en ondernemersecosysteem en media-aandacht.
Stichting dotSPACE zal het team ook helpen bij het voorbereiden van een aanvraag voor het FIERCE-financieringsprogramma, dat mkb-bedrijven tot € 50.000 biedt voor verdere ontwikkeling.
"Het is goed om te zien dat jongeren enthousiast worden van innovatie en satellietdata gebruiken om oplossingen te vinden voor hedendaagse problemen", zegt Ramon Peeters van de Nederlandse Ruimtevaartorganisatie NLSA. "Hackathons zijn een uitstekend middel om snel inzicht te krijgen in hoe satellietdata gebruikt kunnen worden om problemen op te lossen."

16.9 ℃









































